Leģendu naktī ciemiņus uzņēma Vecauces muižas ļaudis

6.oktobrī jau otro gadu norisinājās Latvijas Piļu un muižu asociācijas organizētā akcija Leģendu nakts, kuras laikā ikviens interesents tiek aicināts apmeklēt un iepazīt pilis un muižas visā Latvijā. Šogad savas durvis vēra un īpašas Leģendu nakts programmas piedāvāja 16 pilis un muižas.
 

Vecauces pils, kas akcijā iesaistījās arī pagājušajā gadā, piedāvājot ieklausīties Torņa stāstos, šogad apmeklētājus aicināja lūkot, ko dara muižas ļaudis Vecaucē, kad kungu nav mājās. Lai demonstrētu muižas dzīvi pēc iespējas atraktīvāk, biedrības "Vecauces muiža" biedri iejutās muižas ļaužu tēlos un iesaistīja sanākušos dažādās muižas laikiem raksturīgās izklaidēs.
Svētku atmosfēra bija jūtama jau ienākot pa pils durvīm – vestibilā viesus sagaidīja savas labākās drānas uzģērbuši pils kalpotāji, kas ne tikai mīļi sveicināja, bet arī cienāja ar konfektēm, savukārt pils kāpnēs vietu bija radis pat muzikants. Prieks, ka uz pasākumu ieradās ne tikai tuvāki, bet arī tālāki ciemiņi – gan vietējie Vecauces un Auces ļaudis, gan viesi no Rīgas, Jelgavas un citām Latvijas vietām.
Pils zālē uz skatuves šoreiz kāpa tuvākie kaimiņi – Vītiņu pagasta amatierteātris "Mežrozīte", kas demonstrējot nopietnās un mazliet skumjās noskaņās ieturēto R.Blaumaņa lugu "Sestdienas vakars" ļāva ielūkoties lauku ļaužu dzīvē pirms vairāk kā 100 gadiem.
Pēc lugas noskatīšanās un aktieru sumināšanas, pasākuma viesus pirmajā stāvā gaidīja bagātīgi klāts galds – tur bija gan pašcepta rupjmaize, gan mājās gatavots siers un sviests, gan pīrāgi un plātsmaizes, kā arī āboli, bumbieri un medus no saimniecības "Vecauce" krājumiem. Kad visi bija iestiprinājušies, klātesošie tika aicināti uz pils vestibilu, kur pie kamīnā iekurtās uguns siltā un draudzīgā atmosfērā tika cilāti līdz mūsdienām saglabājušies nostāsti par Vecauces muižas kalpu ļaužu priekiem, bēdām un sadzīvi grāfa Mēdema laikos. Šie stāsti apliecina, ka grāfs Mēdems par savas muižas ļaudīm rūpējies un gādājis, tāpēc grāfu dzimta bijusi cienīta un mīlēta savu padoto un citu apkārtnes ļaužu vidū.
Savukārt no Vītiņiem atbraukusī Vilmas Lindermanes kundze, kas savā cienījamajā vecumā joprojām aktīvi darbojās amatierteātrī un spēlē galvenās lomas, sanākušos priecēja ar skaistām un senām dziesmām no saviem bērnības un jaunības dienu atmiņu krājumiem.
Par atraktīvāko vakara daļu izvērtās iešana rotaļās, "Es tik bij viens bagāts koks", "Podu māte" un "Kripata, krapata" bija tikai dažas no vakara gaitā izspēlētajām spēlēm. Savukārt gan pašā sākumā, gan ierodoties jauniem viesiem, visi sanākušie dziedādami devās kopīgā gājienā pa pils telpām, tādējādi pārvēršot pils apskati par jautru un interesantu atrakciju. Kad rotaļās bija nogurdinātas kājas, nācās padarboties ar galvu un meklēt atminējumus uz vieglākām un grūtākām latviešu tautas mīklām.
Pils viesiem dodoties mājup, neviens tukšām rokām prom netika laists. Jo, kā jau šādos gadījumos pienākas, katram līdzi tika dots balta auduma sainītis, kurā iesiets cienasts mājupceļam. Tik laipni sagaidīti, pienācīgi izklaidēti un mīļi pavadīti, pasākuma apmeklētāji, dodoties prom, ar siltiem pateicības un atvadu vārdiem neskopojās. Cerams, ka šajā vakarā redzētais, dzirdētais un piedzīvotais viesiem būs radījis interesi atgriezties Vecauces pilī ne tikai Leģendu naktī nākamgad, bet viesoties tajā biežāk un apmeklēt arī citus pilī organizētos pasākumus visa gada garumā.
Rakstu sagatavoja:  Sintija Upmane 

Gatis
Publicēts: 06.11.2013 17:57
Papildināts: 13.11.2013 08:28